Sport

Etapa de Super Rally de la Deva, favorabilă pentru piloţii cluburilor timişorene de automobilism

Piloții cluburilor din vestul țării au ținut piept unor sportivi cu mașini mult mai puternice (monoposturi, Ferrari) la etapa de Super Rally desfășurată sâmbătă la Deva.

În ciuda dificultăților tehnice întâmpinate, titratul pilot timișorean Alexandru Krepelka a reușit să se claseze pe primul loc la clasa B1600 cc.

După o evoluție excelentă, colegul său Zoltan Martincsek a încheiat pe poziția secundă la clasa B2000 cc, fiind devansat la limită de o mașină mult mai performantă.

El s-a evidențiat și la etapa anterioară, de la Târgu Mureș. Pe lângă faptul că a dominat categoria 2000 cc, Martincsek a obținut atunci locul al șaptelea în clasamentul general, fiind unul din sportivii de bază de la CS Krepelka Motorsport.

De la CS Krepelka Motorsport și ACS Pro Timiș au mai participat Sorin Mihoc, Sorin Jurcă și Alin Lazăr, care au fost foarte aproape de podium.

De la clubul Gao Racing Team, pilotul Sergiu Tirla a câștigat clasa la care a participat și a reușit o excelentă clasare pe poziția a cincea în clasamentul general, după trei monoposturi și un Ferrari.

A luat startul și italianul Riccardo Tarabelli, de la CS Krepelka Motorsport, reprezentând Sesa Racing, obligat să abandoneze după ce a fost trădat de cutia de viteze a mașinii de competiție.

„Le mulțumim partenerilor noștri Mirko Peroni (Rossini), Dan Lazăr (Ducodan), Florin Diaconescu (OPR Asfalt), Lucian Perescu (Constructim), Cristian Corlan (Corlan Trans), Adriana Dobriceanu (Rofix), Cornel Crețu (Lic 29), Radu Diaconovici (Girod), Marcel Petrea (Unicorn), Radu Badea (Super Ball) și Bogdan Bragadiru (Ishtar Internet Group)”, a declarat Alexandru Krepelka.