Hoțul care a jefuit o bijuterie din Timișoara a fost prins rapid, la nici două zile după faptă. Omul a fost depistat la Craiova. Culmea este că în trecut, după ce o femeie de circa 80 de ani a fost jefuită în plină stradă, unde i s-a sustras lanțul de aur de la gât, poliția a lansat un apel public ca cetățenii să nu mai poarte bunuri de valoare la vedere.
Iată anunțul poliției:
La data de 22.02.2024, în jurul orei 12:00, în urma investigațiilor efectuate, polițiștii Biroului de Investigații Criminale din cadrul Poliției municipiului Timișoara, în colaborare cu polițiștii Direcției Operațiuni Speciale, au depistat în Craiova un bărbat, în vârstă de 48 de ani, bănuit de comiterea infracțiunii de tălhărie calificată, ce a avut loc în data de 20.02.2024, la magazinul de bijuterii de pe strada Coriolan Brediceanu din Timișoara.
Bărbatul va fi adus la audieri la sediul Poliției municipiului Timișoara.
Cercetările sunt continuate sub coordonarea procurorului din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Timișoara, urmând a fi dispuse măsuri legale în baza probatoriului administrat.
