Actualitate Featured Politică

Călin Dobra spulberă alegerile: Votul nu a fost despre o persoană anume

Călin Dobra, primarul din Lugog, explică eșecul candidatului PSD – PNL – UDMR la prezidențiale. Dobra spune că votul din 4 mai nu a fost despre o persoană anume și că de fapt românii ai dat un semnal vechilor partide, prin scorul pe care l-a obținut George Simion.

Iată ce spune Dobra despre votul din 18 mai

Sunt ferm convins că votul exprimat de cetățenii români, atât din țară, cât și din străinătate, pe 4 mai, dar și în toamna anului trecut, NU a fost despre o persoană anume. NU a fost despre un om. A fost despre ÎNTREGUL SISTEM. Despre dorința clară pentru o SCHIMBARE TOTALĂ a clasei politice. Despre o reformare autentică. Despre o ASUMARE reală a reconstrucției politice și administrative.

De ani de zile vorbim despre reformă administrativă, despre descentralizare, despre reorganizare. Însă, în tot acest timp, NU am fost capabili să pornim o adevărată REVOLUȚIE ADMINISTRATIVĂ ȘI TERITORIALĂ.

Cred cu tărie că votul de duminică exact acest lucru îl exprimă. O dorință clară pentru o POLITICĂ CU TOTUL ALTFEL.

Nu agreez modelul de dialog și interacțiune promovat de cei doi candidați ajunși în turul al doilea. Cu toate acestea, este firesc să îi felicit pentru rezultatele obținute.

Totodată, simt nevoia să trag un SEMNAL DE ALARMĂ pentru echipa SOCIAL DEMOCRATĂ. Pentru prima dată în 35 de ani, în 2024, partidul NU a mai reușit să intre în turul al doilea! Și, în ciuda unei CONSTRUCȚII de alianțe politico-administrative, NU am fost capabili să intrăm în turul doi nici în anul 2025.

NU cred că ieșirea de la guvernare este soluția potrivită în acest moment. Cred că, ÎN PRIMUL RÂND, este nevoie de o ASUMARE CLARĂ a eșecului politic. O recunoaștere a pierderii alegerilor!

PARTIDUL SOCIAL DEMOCRAT, la 35 DE ANI DE LA REVOLUȚIE, are obligația de a se REORGANIZA rapid, prin măsuri DRASTICE, de a se TRANSFORMA într-un PARTID MODERN, DESCHIS către oameni.

SĂ RENUNȚE la IRONII. SĂ ABANDONEZE AROGANȚA. SĂ LASE DEOPARTE SUPREMAȚIILE și MINCIUNA.

Acum este momentul să ne asumăm RESPONSABILITATEA pentru EȘECUL alegerilor din 2024 și 2025 — un EȘEC DEZASTRUOS pentru PSD — și să dăm dovadă de MATURITATE și CURAJ, făcând un pas în spate. Trebuie să permitem unei NOI ECHIPE să preia procesul de REORGANIZARE și REFORMARE a Partidului Social Democrat.

ACUM ESTE MOMENTUL!

Related posts

Camera Deputațílor a aprobat noile condiții obligatorii pentru cei care doresc să devină asistenți maternali

Mădălina Staicu

Cele mai pierdute obiecte pe plajă

focustim

Accident între Orțișoara și A1: O șoferiță a plonjat în plin într-o mașină

Mădălina Staicu
Incarcare...
%d blogeri au apreciat: