Actualitate Administrație Featured

ALERTĂ pe râul Timiș: cotele depășesc nivelul inundațiilor din 2005/ Marcel Vela și Directorul Apelor Române, pe teren

E alertă pe râul Timiș, unde s-a atins vârful maxim de viitură în dreptul stației hidrometrice Lugoj, fiind depășită cota de pericol cu circa 1,5 metri. Nivelul apei a depășit cu 13 cm nivelul maxim istoric înregistrat în anul 2005. În acest moment, cotele sunt în scădere, informează ABA Banat. Directorul Apelor Române și ministrul Afacerilor Interne, Marcel Vela, au ajuns la fața locului.

Echipele Apele Române Banat intervin cu materiale și utilaje (3 buldoexcavatoare, 6 excavatoare, circa 70 de persoane, 2 motopompe în zona Pogăniș și Nădrag) pe sectorul Șag-Grăniceri, până la frontiera cu Serbia. Echipele de intervenție asigură tranzitarea în condiții de siguranță a viiturii formate pe râul Timiș,

“În cursul dimineții (ora 9.00), nivelul râului Timiș a depășit cota coronamentului digului aflat pe malul stâng, pe un sector aflat la circa 3 km în aval de localitatea Lugoj. În acest condiții, după trei ore, prin eroziune, s-au format două breșe (de circa 30 metri fiecare, situate la distanță de aprox.100 metri) prin care apa se scurge pe terenuri agricole, fără a fi inundate localități”, transmit reprezentanţii ABA Banat.

Related posts

Pavel Kasai, la masă cu specialiștii din domeniu! Șeful ITM Timiș a participat la discuții cu Inspectorul General de stat al Inspecției Muncii, Nicolae Dantes Bratu

Mădălina Staicu

Exit – poll: PSD și AUR, cele mai votate partide la parlamentare

Mădălina Staicu

Anunțul lui Alfred Simonis: CJT va extinde fosta casă a familiei Ceaușescu de pe C.D Loga

Mădălina Staicu
Incarcare...
%d blogeri au apreciat: