Actualitate Featured Sănătate

127 cazuri noi de coronavirus: ÎNCĂ 118 decese din 2020 raportate abia acum, fără autopsie pentru stabilirea cauzei morții

Până astăzi, 12 iunie, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.079.657 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 1.044.000 de pacienți au fost declarați vindecați. În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 127 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba2125030,24
2.Arad2365240,13
3.Argeș2740550,2
4.Bacău2604710,06
5.Bihor2926300,17
6.Bistrița-Năsăud1186710,05
7.Botoșani1416410,08
8.Brașov43669100,14
9.Brăila1328300,1
10.Buzău1257700,08
11.Caraș-Severin1147120,19
12.Călărași1004820,07
13.Cluj5750860,16
14.Constanța4292630,1
15.Covasna854700,1
16.Dâmbovița2248320,1
17.Dolj2661200,08
18.Galați2762640,14
19.Giurgiu1101520,09
20.Gorj920710,02
21.Harghita827430,11
22.Hunedoara2286310,07
23.Ialomița1077730,12
24.Iași4237910,09
25.Ilfov4507300,14
26.Maramureș2038030,07
27.Mehedinți833200,08
28.Mureș2394320,12
29.Neamț1895230,14
30.Olt1459500,09
31.Prahova35315110,25
32.Satu Mare1297810,06
33.Sălaj1093940,1
34.Sibiu2649310,16
35.Suceava2420030,07
36.Teleorman1370770,1
37.Timiș5430440,11
38.Tulcea843100,06
39.Vaslui1597400,09
40.Vâlcea1642210,13
41.Vrancea1068410,06
42.Mun. București183562260,15
43.Cazuri noi nealocate pe județe  460*5 
TOTAL1.079.657127 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 55 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA2
2ARAD1
3ARGEŞ6
4BACĂU0
5BIHOR0
6BISTRIŢA-NĂSĂUD0
7BOTOŞANI0
8BRĂILA0
9BRAŞOV3
10BUZĂU2
11CĂLĂRAŞI0
12CARAŞ-SEVERIN0
13CLUJ1
14CONSTANŢA1
15COVASNA0
16DÂMBOVIŢA3
17DOLJ1
18GALAŢI0
19GIURGIU0
20GORJ0
21HARGHITA1
22HUNEDOARA1
23IALOMIŢA0
24IAŞI2
25ILFOV3
26MARAMUREŞ0
27MEHEDINŢI0
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI9
29MUREŞ2
30NEAMŢ4
31OLT1
32PRAHOVA6
33SĂLAJ0
34SATU MARE0
35SIBIU2
36SUCEAVA1
37TELEORMAN3
38TIMIŞ0
39TULCEA0
40VÂLCEA0
41VASLUI0
42VRANCEA0
 Total55

Până astăzi, 31.804 persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 11.06.2021 (10:00) – 12.06.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 123 de decese (61 bărbați și 62 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Buzău, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Dolj, Ialomița, Iași, Mehedinți, Mureș, Prahova, Sibiu și Vâlcea.

118 dintre aceste decese sunt anterioare intervalului mai sus menționat și au fost introduse în baza de date, la solicitarea Ministerului Sănătății, de către Direcțiile de Sănătate Publică din țară, în urma verificărilor efectuate.

Astfel, 1 deces s-a produs în luna iulie 2020, 4 în august 2020, 4 în septembrie 2020, 6 în octombrie 2020, 12 în noiembrie 2020, 31 în decembrie 2020, 21 în ianuarie 2021, 2 în februarie 2021, 23 în martie 2021, 7 în aprilie 2021 și 7 în mai 2021, în județele Argeș, Arad, Bacău, Bihor, Buzău, Cluj, Caraș-Severin, Constanța, Dolj, Ialomița, Iași, Mehedinți, Prahova, Sibiu, Vâlcea.

Dintre cele 123 de decese, 6 au fost înregistrate la categoria de vârstă 40-49 de ani, 7 la categoria 50-59 de ani, 26 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 48 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 36 decese la categoria de vârstă peste 80 ani.

116 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 3 pacienți nu au prezentat comorbidități, iar pentru 4 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 1.186. Dintre acestea, 236 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 8.099.841 de teste RT-PCR și 1.276.892 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 17.359 de teste RT-PCR (6.847 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 10.512 la cerere) și 11.052 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 2.986 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 1.497 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 22.993 persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 74 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 292 de apeluri la numărul unic de urgență 112 și 629 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 11 iunie, 565 de sancțiuni contravenționale, în valoare de 111.050 de lei.

Related posts

Mai ceva ca pe vremea lui Robu: viceprimarul USR Ruben Lațcău a ALINIAT munictorii de la dezinsecție la poze

Mădălina Staicu

PSD rupe pisca în DOUĂ: Robu și Dobra, ‘CITAȚI’ la București pentru a stabili o locație pentru sala polivalentă

Mădălina Staicu

Atenționare HIDRO: Cod GALBEN de inundații în Timiș și Caraș – Severin

Mădălina Staicu
Incarcare...
%d blogeri au apreciat: