Actualitate

Ministrul Sănătății spulberă speculațiile: NU sunt de acord ca medicii să lucreze fie la public, fie la privat

Ministrul Sănătății spulberă una din cele mai fierbinți speculații de pe piață. Medicii din România nu vor fi puși să aleagă între munca la stat și cea la privat, așa cum s-a vehiculat în ultima vreme. Alexandru Rogobete spune că nimeni nu poate decide, limita sau controla ce fac medicii în timpul lor liber.

Eu am spus ferm, punctează ministrul sănătății

”Eu am spus ferm, încă de la preluarea mandatului: nu sunt de acord ca medicii să lucreze fie la public, fie la privat. Însă colegii mei care lucrează la public au obligaţia să părăsească spitalul public atunci când se termină programul de lucru. Ce fac după programul de lucru, adică de la ora 3, în unele situaţii 4, evident nu îi putem controla şi eu, cel puţin, nu vreau să îngrădesc libertatea nimănui de a avea două joburi. Însă sunt hotărât să asigur oamenii şi managerii, şi pentru asta vom creşte numărul de instrumente administrative ale managerului şi ale şefului de secţie, astfel încât să ne asigurăm că acest fenomen în care nu toţi, nu vreau să generalizez, dar un procent semnificativ, din păcate, părăsesc spitalul public la ora 12, la ora 1, pentru a presta servicii medicale în alte unităţi sanitare, în special în cele private”, a afirmat Alexandru Rogobete, sâmbătă. 

Related posts

Rata de infectare din Timișoara STAGNEAZĂ: orașul a scăpat măcar de carantinare

Mădălina Staicu

IPJ Timiș a deschis ANCHETĂ după ce patru copii au MURIT într-un incendiu: vecinii reclamă că micuții erau neglijați, iar DGASPC știa

Mădălina Staicu

Atenție, șoferi! Se închide traficul pe mai multe artere din Timișoara

Mădălina Staicu
Incarcare...
%d blogeri au apreciat: