Sport

Lupta pentru calificarea în playoff continuă! SCMU Craiova – SCM OHMA Mozzart Bet Timişoara 69-80

„Leii” din Banat au obţinut o victorie importantă în această seară pe terenul echipei SCMU Craiova: 80-69.

Pe sferturi, scorul a fost 13-19, 16-20, 23-16, 28-14 în favoarea elevilor antrenorului Dragan Petricevic.

Succesul obţinut în ultima deplasare din grupa valorică 1-10 a Ligii Naţionale de Baschet Masculin Mozzart Bet s-a conturat în repriza secundă.

După pauza mare, alb-violeţii şi-au ridicat nivelul jocului, câştigând ultimele două perioade de joc, ultima la o diferenţă de 14 lungimi, bifând o victorie preţioasă în lupta pentru obţinerea unui „bilet” de playoff.

În această seară, MVP-ul echipei SCM OHMA Mozzart Bet Timişoara a fost Igor Kesar, autor a 25 de puncte, şase recuperări şi trei pase decisive, pentru 29 de unităţi la rubrica eficienţă!

Ceilalţi marcatori în alb-violet au fost Ilija Đoković (14p), Adam Mirković (13p), Nikola Gajić (11p), Eric McClellan (9p), Darrion Strong (3p), Laszlo Lazar (3p) şi Edward Petrescu (2p).

De la trupa din Bănie s-a evidenţiat Cortez Lamar Edwards, cu 24 de puncte, opt recuperări şi patru pase decisive.

SCM OHMA Mozzart Bet Timişoara va juca ultimele două partide din grupa valorică 1-10 pe teren propriu.

Primul dintre ele, cel cu Rapid Bucureşti, este programat sâmbătă, de la ora 18:30.

Va urma, în 7 aprilie, tot la sala „Constantin Jude”, duelul alb-violet cu FC Argeş Piteşti, (ora 20:00).