Vestea că un medic de la Spitalul de Copii din Timișoara a fost prins de poliție în timp ce încerca să facă sex cu un minor de 16 ani a șocat întreg orașul. Pentru că fapta nu s-a consumat, bărbatul este încă în libertate și a scăpat cu o amendă. Ba mai mult, conform unor informații de ultimă oră își vede de serviciu, fiind în continuare extrem de activ, la Spitalul de Copii Louis Țurcanu.
Purtătorul de cuvânt al instituției se declară stupefiat și spune că lui și colegilor săi li se pare absolut incredibil.
„Lumea asta a-nnebunit în felul în care comportamentele noastre nu mai sunt supuse unor rigori. Ne-a uimit şi pe noi. Numele vehiculat este al unui coleg foarte bine pregătit”, a spus medicul Mihai Gafencu pentru Observator.
