Politician cu ștate vechi, Titu Bojin a intrat la rupere după preluarea șefiei PUSL Timiș. Fost președinte al PSD Timiș și al UNPR Timișoara, Bojin a condus o vreme și CJ Timiș și dacă e un lucru pe lume la care se pricepe, politica e cu siguranță răspunsul. Așa că, pe final de an, șeful PUSL Timiș a anunțat și prima alianță politică.
”Partidul Umanist Social Liberal Timiș va fi un frate mai mic în relația foarte bună pe care o avem cu Partidul Social Democrat. Trebuie să spunem că în Timiș și în Timișoara, îndeosebi, în zona de centru-stânga reprezentată de PSD, din punct de vedere electoral nu stăm foarte bine. Sunt convins că prin revenirea mea în politică vom încerca să facem lucrurile să meargă mult mai bine. În 2020, am avut o tentativă de a organiza o alianță a partidelor de centru-stânga, dar nu s-a concretizat. Sunt convins că situația ar trebui să se schimbe în următoarea perioadă până la alegerile politice. Umanismul este o zonă de suflet. Eu m-am născut cu această trăsătura firească de a fi lângă oameni de a-i ajuta, de a-i sprijini, de a fi de omenie, cum se zice”, a declarat, marți, Titu Bojin. declarat, marți, Titu Bojin.
Foto: Gazeta din Vest
