Șeful Spitalului Județean, medicul Dorel Săndesc, a fost condamnat la un an și opt luni de închisoare pentru uciderea unei femei într-un accident rutier. Senținta e în primă instanță și poate fi contestată.
În anul 2018, Săndesc conducea prin Giroc, acolo unde. nu a respectat indicatorul cedează trecerea. A intrat în plin într-o mașină cu mai mulți pasageri. Una din victime a ajuns la spital și mai apoi a murit. Săndesc a fost condamnat la un an și opt luni de închisoare pentru ucidere din culpă.
Instanța a decis suspendarea executării pedepsei sub supraveghere. Medicul Săndesc a primit un termen de supraveghere de doi ani, timp în care va trebui să respecte măsurile impuse de Serviciul de Probațiune, să participe la un program de reintegrare socială și să efectueze 60 de zile de muncă neremunerată în folosul comunității, la o instituție publică.
