Seară apoteotică în politica din România. Premierul Marcel Ciolacu și-a depus demisia, iar președintele interimar, Ilie Bolojan, a luat deja act de gestul său.
Un premier interimar va fi desemnat marți dimineață.
„Ședința s-a încheiat. Președintele a luat act de demisia din funcția de Prim-ministru al Guvernului României, depusă în această seară de Marcel Ciolacu. Un premier interimar va fi desemnat în prima parte a zilei de mâine”, anunță Administrația Prezidențială. Vacantarea locului de premier urmează să fie publicată în Monitorul Oficial.
Numele vehiculate pentru a prelua mandatul de premier interimar sunt Daniel David (PNL) și Bogdan Ivan (PSD).
Marcel Ciolacu și-a anunțat demisia
„Am văzut votul românilor de ieri. Asta înseamnă că coaliția de guvernare nu are legitimitate, cel puțin în această componentă. Le-am propus colegilor mei ieșirea din coaliția de guvernare, care implicit duce la demisia mea din funcția de prim-ministru, lucru pe care o să-l fac după întâlnirea cu dumneavoastră”, spune Marcel Ciolacu.
