Sport

SCM Timişoara, la a treia victorie în amicale

SCM Timişoara a disputat al patrulea meci de verificare din presezon în Ungaria cu prim-divizionara Szedeak Szeged.

„Leii” s-au impus la o singură posesie diferenţă, 71-69, după ce au câştigat trei din cele patru sferturi: 19-17, 15-20, 19-17, 18-15.

A fost al treilea succes din amicale, conturat după un joc cu suişuri şi coborâşuri. Cel mai greu moment s-a consemnat la mijlocul celui de-al treilea sfert, când maghiarii conduceau cu 50-38.

A urmat un parţial de 25-7 pentru echipa de pe Bega, care se afla în avantaj la mijlocul ultimei perioade de joc, 63-57, avantaj pe care nu l-a mai pierdut şi l-a transformat în victorie.

Formaţia din Szeged este pregătită de doi ani de sârbul Andjelko Mandici, fost jucător şi fost antrenor în Liga Naţională de baschet masculin.

SCM Timişoara: Franklin (23 de puncte, 3 recuperări, 3 pase decisive), Komatina (16 puncte, 4 recuperări), Gorgemans (9 puncte, 3 recuperări), Pesakovici (9 puncte, 3 recuperări, 3 pase decisive), Brown (9 puncte, 4 recuperări), Mirkovici (3 puncte, 4 recuperări), Lazar (2 puncte), Abu Teir (2 pase decisive), Popa, Coconea, Dragoste.

A fost un bun meci de pregătire, unul foarte fizic. Am rezistat jocului agresiv al gazdelor şi am reuşit să revenim de la minus 12. Remarc atitudinea pozitivă a jucătorilor şi dorinţa lor de victorie.

Tiberiu Ondreikovics – director sportiv SCM Timişoara

Vineri şi sâmbătă, „leii” vor evolua la „Cupa Timişoara”. În prima zi sunt programate partidele CSU Sibiu – Steaua Bucureşti (ora 18) şi SCM Timişoara – CSM Focşani (20,30). A doua zi se vor desfăşura finala mică (ora 17) şi finala mare (ora 19,30).