După aproape doi ani în care proiectul a rămas doar pe hârtie și la stadiu de promisiune, clădirea care adăpostește Opera și Teatrul Național din Timișoara va fi în sfârșit reabilitată. Anunțul a fost făcut de primarul Nicolae Robu în cadrul unei conferințe de presă. Edilul susține că deși licitația a fost finalizată de mult timp, administrația locală nu a putut semna pentru începerea lucrărilor din cauza unor operațiuni pe care municipalitatea a trebuit să le realizeze în regim propriu.
Contractul a fost câștigat de Alex-Dia Construct, firmă controlată de omul de afaceri Alexandru Agoston. În februarie 2012, Agoston a fost reținut pentru 24 de ore de către procurorii DIICOT Mehedinți în dosarul Cătălin Spătaru, regele asfaltului din Argeș. Compania va încasa aproape 4 milioane de lei fără TVA pentru lucrări. Contractul are o durata de 12 luni, urmând ca lucrările să fie gata până în 2021, când Timișoara va fi Capitală Culturală Europeană.
