Actualitate Eveniment Featured Sănătate

Numărul infectărilor cu coronavirus crește UȘOR: 125 de cazuri noi, în ultimele 24 de ore, depistate prin doar 3.000 de teste

Numărul infectărilor cu coronavirus crește ușor pe final de stare de alertă. Autoritățile au făcut numai 3.000 de teste în ultimele 24 de ore însă au depistat 3.000 de cazuri. Numărul românilor diagnosticați cu coronavirus de la începutul pandemiei este de 20.604. Numărul deceselor se ridică la 1.334, însă autoritățile au interzis autopsiile și au obligat medicii să declare coronavirusul ca fiind cauza decesului la toți infectații chiar dacă cei mai mulți dintre aceștia aveau boli grave, în stadiu terminal.

Până astăzi, 8 iunie, pe teritoriul României, au fost confirmate 20.604 de cazuri de persoane infectate cu virusul COVID – 19 (coronavirus). Dintre persoanele confirmate pozitiv, 14.826 au fost declarate vindecate şi externate. Totodată, până acum, 1334 persoane diagnosticate cu infecţie cu COVID-19, internate în spitale din Dolj, Bucureşti, Iaşi, Suceava, Arad, Bacău, Timiş, Cluj, Neamţ, Hunedoara, Constanţa, Satu Mare, Sibiu, Ialomiţa, Bistriţa-Năsăud, Covasna, Dâmboviţa, Vrancea, Galaţi, Caraş-Severin, Mureş, Giurgiu, Bihor, Argeş, Vaslui, Botoşani, Alba, Sălaj, Braşov, Mehedinţi, Teleorman, Gorj, Prahova, Vâlcea, Călăraşi, Maramureş, Olt, Ilfov, Harghita, Tulcea şi Buzău, au decedat. De la ultima informare transmisă de Grupul de Comunicare Strategică, au fost înregistrate alte 125 noi cazuri de îmbolnăvire.

La ATI, în acest moment, sunt internaţi 146 de pacienţi.

Pe teritoriul României, în carantină instituţionalizată sunt 2.113 de  persoane. Alte 94.405 de persoane sunt în izolare la domiciliu şi se află sub monitorizare medicală.

Până la această dată, la nivel naţional, au fost prelucrate 506.115 de teste.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55 din 15.05.2020 privind unele măsuri pentru prevenirea şi combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, poliţiştii şi jandarmii au aplicat, în ultimele de 24 de ore, 343 de sancţiuni contravenţionale, în valoare de 168.100 de lei.

De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliţiei, a fost constatată  duminică o infracţiune pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută şi pedepsită de art. 352 Cod Penal.

Totodată, în data de 7 iunie a.c.,  73 de persoane care nu au respectat măsura izolării la domiciliu sau a carantinei au fost introduse în carantină instituţionalizată pentru 14 zile sau a fost dispusă măsura carantinării instituţionalizate pentru o nouă perioadă de 14 zile.

 În ceea ce priveşte situaţia cetăţenilor români aflaţi în alte state, 3.304  de cetăţeni români au fost confirmaţi ca fiind infectaţi cu COVID-19 (coronavirus): 1.885 în Italia, 561 în Spania, 84 în Franţa, 617 în Germania, 97 în Marea Britanie, 28 în Olanda, 2 în Namibia, 3 în SUA, 4 în Austria, 3 în Belgia, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 2 în Elveţia, 2 în Turcia  şi câte unul  în Argentina, Tunisia, Irlanda, Luxemburg, Emiratele Arabe Unite, Malta, Brazilia şi Suedia. De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) şi până la acest moment, 114 cetăţeni români aflaţi în  străinătate, 31 în Italia, 19 în Franţa, 43 în Marea Britanie, 9 în Spania, 6 în Germania, 2 în Belgia, unul în Suedia, unul în Elveţia, unul în SUA şi unul în Brazilia, au decedat.

Dintre cetăţenii români confirmaţi cu noul coronavirus, 28 au fost dec laraţi vindecaţi: 9 în Germania, 9 în Franţa, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, unul în Luxemburg şi unul în Tunisia.

Related posts

O spălătorie din Timişoara are lipici la… amenzi

focustim

Incident super grav la Timișoara: Un om a aruncat o petardă în cabina unui vatman STPT

Mădălina Staicu

ORDIN de la premier pentru prefecți: Campania de vaccinare TREBUIE să fie prioritate zero

Mădălina Staicu
Incarcare...
%d blogeri au apreciat: