Actualitate Eveniment Featured

Notar public din Timișoara, trimis în judecată: A fraudat statul român cu 1,5 milioane de lei

Ciocanel Sentinta

Un notar din Timișoara a fost trimis în judecată după ce a prejudiciat bugetul de stat cu suma de 1.5 milioane de lei. Acesta a uitat să achite către stat impozitul din veniturile din transferul proprietăţilor imobiliare din patrimoniul personal.

Notarul e judecat în stare de libertate

Biroul de presă al Parchetului de pe lângă Curtea de Apel Timişoara informează, miercuri, că procurorul de caz a finalizat urmărirea penală şi a dispus, în 25 februarie, trimiterea în judecată, în stare de libertate, a unui inculpat, având calitatea de notar public, pentru evaziune fiscală (un număr de 22 de acte materiale).

„În fapt s-a reţinut că inculpatul a încasat lunar, în perioada 1 martie 2022 – 31 decembrie 2023, impozitul pe veniturile din transferul proprietăţilor imobiliare din patrimoniul personal şi nu a plătit în termenul stipulat de lege, respectiv 60 de zile de la scadenţă, fiind cauzat un prejudiciu bugetului consolidat al statului de 1.535.078 lei”, precizează sursa citată.

Potrivit aceleiaşi surse, rechizitoriul, însoţit de dosarul de urmărire penală, a fost înaintat, pentru judecarea cauzei, Curţii de Apel Timişoara, cu propunere de menţinere a sechestrului asigurator instituit în cauză.

Related posts

Rata de infectare CREȘTE din nou la Timișoara: orașul încă NU intră în carantină

Mădălina Staicu

Colterm dă în judecată Primăria Timișoara: Administrațiile Fritz și Robu au refuzat să plătească o chirie babană

Mădălina Staicu

UVT, o nouă lovitură de IMAGINE: instituția se clasează în TOPUL ShanghaiRanking’s Global Ranking of Academic Subjects

Mădălina Staicu
Incarcare...
%d blogeri au apreciat: