Noua lege a salarizării, pe care România s-a angajat să o impună prin PNRR ca să elimine inechitățile din sistemul bugetar, unde pe același post salariile diferă, dar nu în funcție de performanță sau vechime, naște nemulțumiri în sistem.
Ministrul interimar al Muncii, Dragoș Pîslaru, vine cu explicații:
„Niciun venit aflat în plată în sectorul public nu va scădea ca urmare a acestei legi. Este esențial, niciun angajat din sectorul public nu va pleca acasă cu mai puțini bani ca urmare a acestei reforme”, a afirmat Pîslaru, într-o conferință de presă.
Ministrul a spus că unele reacții și critici apărute în spațiul public sunt „legitime”, dar a susținut că altele pornesc din neînțelegerea proiectului sau sunt „manipulări cinice folosite în scop politic”.
„Văd proteste care au loc din partea sindicatelor, văd reacții legate de scăderi și aș vrea să fie foarte clar ce am spus mai devreme. Nu există niciun fel de scădere, nu există niciun fel de reducere de venit salarial aflat în plată”, a spus Dragoș Pîslaru.
Dragoș Pîslaru a recunoscut că proiectul trebuie corectat, după primele runde de consultări.
„Este însă clar, după primele runde de consultări, că este un proiect care are lacune, așa am declarat și public lucrul acesta, și trebuie să îl îmbunătățim”, a spus Pîslaru.
