Actualitate Administrație Featured Politică

Klaus Iohannis a semnat legea: Poliția Rutieră poate ridica și mașinile parcate pe trotuar

 Atenție, șoferi! Dacă parcați mașina pe trotuar și nu lăsați loc pentru pietoni, riscați să rămâneți fără mașină, cel puțin temporar, până la ridicarea ei. Președintele Klaus Iohannis a promulgat legea care prevede că Poliția Rutieră poate dispune ridicarea vehiculelor staționate neregulamentar pe trotua, nu numai a celor staționate neregulamentar pe partea carosabilă.

„Acest proiect, inițiat în 2019 pentru a corecta o inadvertență din Codul rutier, a fost cerut de primari de toate culorile politice, care s-au confruntat și se confruntă cu un fenomen extrem de nociv: blocarea utilizării trotuarelor. Sunt oameni în vârstă, persoane cu dizabilități, mame și copii mici nevoiți să meargă pe carosabil pentru că trotuarele sunt ocupate ilegal de mașini. Au fost inclusiv cazuri grave când pompierii nu au putut ajunge să stingă un incendiu din cauza acestor autovehicule parcate ilegal. Iar Poliția rutieră nu a putut înlătura aceste mașini în interpretarea legii de până acum. Trebuie să înțelegem că orașele sunt pentru toți, și pentru pietoni, pentru vârstnici, pentru mame, pentru persoanele cu dizabilități, categorii care nu trebuie să fie ostracizate și împiedicate să poată folosi străzile din orașele în care trăiesc”, declara Cătălin Drulă, președintele USR, inițiatorul proiectului.

Related posts

Incredibil – Primarul Robu le-a tras ȚEAPĂ patronilor ELBA pe care îi chemase să rezolve problema terenului pentru tramvaie

Mădălina Staicu

Coronavirus la Primăria Timișoara: șeful Direcției Fiscale, Adrian Bodo, confirmat cu Sars-Cov-2

Mădălina Staicu

Marian Vasile aruncă în aer PLUS Timiș: șeful filialei a demisionat după ce fostul liberal a insistat să se înscrie în cursa pentru Primăria Timișoara

Mădălina Staicu
Incarcare...
%d blogeri au apreciat: