Sport

Grand Prix Zagreb Open, primul concurs al anului pentru luptătorii Corneliu Rusu, Vitalie Eriomenco şi Alexei Hahlovschi

Grand Prix Zagreb Open reprezintă pentru trei dintre luptătorii care se antrenează în mod constant la Vila Heracle din comuna Ghiroda startul competiţiilor în anul 2022.

Vitalie Eriomenco (categ. 60 kg), Corneliu Rusu (categ. 63 kg) şi Alexei Hahlovschi (categ. 67 kg) se vor afla pe saltea la puternicul concurs ce se desfăşoară astăzi şi mâine în capitala Croaţiei.

Ei fac parte din lotul Republicii Moldova.

Adversarii din primul tur ai luptătorilor menţionaţi sunt următorii:

  • categ. 60 kg: V. Eriomenco vs M. Aktaş (Turcia)
  • categ. 63 kg: C. Rusu vs A. Jurkjan (Letonia)
  • categ. 67 kg: A. Hahlovschi vs S. Clement (Franţa)

La start se aliniază sportivi seniori din 28 de ţări, inclusiv medaliaţi la campionatele mondiale şi europene, precum şi la Jocurile Olimpice de la Tokyo.

Vor lupta doar reprezentanţi ai stilului greco-romane.

Competiţia propriu-zisă este programată în „Dom Sportova”, o arenă acoperită inaugurată în anul 1972 care poate reuni în tribune aproximativ 3.500 de spectatori.

La Grand Prix Zagreb Open mai sunt prezenţi antrenorul Roman Zgardan şi preşedintele CS Heracle, domnul Damian Raileanu.

Related posts

Două medalii la mondialul de lupte U20

focustim

Bicicliștii și trotinetiștii sunt certați rău cu legea: Poliția Locală i-a umplut de amenzi

Mădălina Staicu

Luptătorul Vitalie Eriomenco, medaliat cu bronz la Campionatul European U23 de la Plovdiv – GALERIE FOTO

focustim
Incarcare...
%d blogeri au apreciat: