Sport

Ghiroda pierde la Oradea, iar FC Bihor promovează în Liga a II-a. Timișenii mai au însă o șansă pentru a accede la rândul lor în “B”

După 2-2 în tur, pe stadionul “Emilian Pavel”, partidă cu un arbitraj scandalos, FC Bihor fiind împinsă de la spate pentru a smulge remiza, CSC Ghiroda și Giarmata Vii s-a înclinat cu scorul de 3-0, miercuri seară, pe arena “Iuliu Bodola” din Oradea, trupa bihoreană obținând promovarea în eșalonul secund al fotbalului românesc.

Csaba Preklet (min. 42), Sergiu Jurj (min. 45) și Adrian Gîdea (min. 67) au fost marcatorii golurilor din retur.

Timișenii au evoluat în inferioritate numerică din minutul 9, când Petrișor Jichici a fost eliminat de centralul Horațiu Feșnic pentru un fault comis asupra lui Andrei Moga.

FC Bihor: Pînzariu – Preklet, Farcaş (cpt; Ioviță ’74), Băican, Vînău – C. Jurj, Moga (Gagyi ’76), Calugher (B. Vasile ’60), Gîdea – S. Ciocan (Hosu ’60), S. Jurj (Chitaș ’76). Rezerve neutilizate: Bob – Gal, Sautiut, Tincău. Antrenor: Florin Farcaş.

CSC Ghiroda și Giarmata Vii: T. Ciocan – Vasluian (Datcu ’90), Butnărașu, Pop, Hecsko – Popovici (Ilie ’84), Jichici, Precup, Mancaș (cpt; Popa ’68) – Trandu (Coroiu ’84), Buțu (Bulza ’68). Rezerve neutilizate: Mosoarcă – Cluci, Stoianov, Miclău. Antrenor: Sorin Bălu.

Lupta pentru promovare a echipei din comuna Ghiroda nu este însă încheiată.

În urma rezultatelor înregistrate în toate barajele finale de promovare, formația pregătită de Sorin Bălu mai are o șansă să prindă un loc în “B” la turneul Final Four ce va decide ultima echipă care va accede în eșalonul superior.

CS Dinamo București, CSM Focșani 2007 și SCM Râmnicu Vâlcea sunt celelalte participante la patrulaterul menționat.

Adversara din semifinale a grupării timișene va fi stabilită prin tragere la sorți.

Va fi o singură manșă, programată pe 12 iunie.

Cele două învingătoare din penultimul act se vor duela apoi pentru locul care asigură promovarea în Liga a II-a.

În afară de FC Bihor, celelalte echipe care au promovat în urma disputării partidelor de miercuri seară sunt CS Afumați, Metalul Buzău, Câmpulung Muscel și Unirea Ungheni.

Related posts

Judocanii timișoreni, din nou la înălțime!

focustim

Luptătorii de la CS Heracle au urcat pe podium şi la competiţia de la Mol (Serbia)

focustim

„Leii” din Banat joacă mâine la Oradea

focustim
Incarcare...
%d blogeri au apreciat: