Nu este niciun secret! Profitând de povestea frumoasă cu meritocrația, primarul Timișoarei, Nicolae Robu, și-a impus apropiații în funcții călduțe. Printre norocoșii care au prins funcții de șef chiar dacă pregătirea nu îi recomanda pe post de lideri în diverse domenii se află și Nicu Bitea, fostul lider al TDL Timiș, acum șef de grup al consilierilor județeni ai PNL, impus de Robu șef la STPT.
În plină isterie națională privind cazurile tot mai dese de gripă, pe internet circulă o poză cu un tramvai din Timișoara, în care se observă o mizerie de nedescris. Vehiculele STPT devin adevărate pericole pentru sănătatea timișorenilor care riscă să contacteze un virus din cauza mizeriei. Dacă la București societatea de transport public le dă călătorilor măști pentru a nu contracta gripă, în Timișoara, STPT nu a anunțat astfel de măsuri.
