Primarul Timișoarei, Dominic Fritz, a decis unde se vor muta păcănelele din oraș. Ghinionul pică pe oamenii care stau în partea de sud a Timișoarei, a căror zonă se va umple de pariori care de multe ori au și vicii precum alcoolul sau drogurile.
”Deja acum o lună am spus că vom avea în Timișoara că vom implementa interzicerea păcănelelor și jocurilor de noroc, cu excepția unei zone specifice. Am lucrat împreună cu colegii și cu doamna viceprimar să identificăm acest perimetru în oraș unde să fie singurul perimetru unde vom putea să autorizăm astfel de activități. nu vrem ca lângă școli, lângă blocuri sau în baruri de cartier, să existe astfel de activități așa că o să propun un regulament pentru consiliul local în care interzicem jocurile de noroc cu excepția zonei Sulina, care este o zonă industrială în sudul orașului. Este după Shopping City, în spatele căilor ferate. Este o zonă destul de dezolantă, dacă mă întrebați pe mine. Dacă există doritori vom putea să permitem locuri de noroc pentru păcănele, în rest pe întregul teritoriu Timișoarei va fi interzis așa cum este legea”, a spus, vineri, Dominic Fritz.
