Actualitate Featured Sănătate

DOAR 69 cazuri NOI de coronavirus în România: ZECI de decese, raportate din trecut

Până astăzi, 13 iunie, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.079.726 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 1.044.237 de pacienți au fost declarați vindecați. În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 69 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba2125770,22
2.Arad2365200,13
3.Argeș2741050,17
4.Bacău2604810,06
5.Bihor2926410,17
6.Bistrița-Năsăud1186810,05
7.Botoșani1416730,07
8.Brașov4366900,12
9.Brăila1328300,1
10.Buzău1257700,07
11.Caraș-Severin1147100,17
12.Călărași1005130,05
13.Cluj5751460,14
14.Constanța4292820,09
15.Covasna854920,11
16.Dâmbovița2248630,1
17.Dolj2661420,08
18.Galați2762600,14
19.Giurgiu1101500,07
20.Gorj9206-1**0,02
21.Harghita827620,08
22.Hunedoara2286300,06
23.Ialomița1077810,11
24.Iași4238230,08
25.Ilfov4507850,12
26.Maramureș2038220,06
27.Mehedinți833200,07
28.Mureș2394410,11
29.Neamț1895310,13
30.Olt1459610,09
31.Prahova3532050,25
32.Satu Mare1297800,05
33.Sălaj1094120,08
34.Sibiu2649300,15
35.Suceava2420110,07
36.Teleorman1370810,11
37.Timiș5430950,11
38.Tulcea843100,05
39.Vaslui1597400,08
40.Vâlcea1642750,12
41.Vrancea1068510,07
42.Mun. București18356640,14
43.Cazuri noi nealocate pe județe  454*-6 
TOTAL1.079.72669 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

**Numărul total de cazuri aferent județului Gorj a fost actualizat.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 15 persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA2
2ARAD1
3ARGEŞ1
4BACĂU0
5BIHOR0
6BISTRIŢA-NĂSĂUD0
7BOTOŞANI0
8BRĂILA0
9BRAŞOV0
10BUZĂU0
11CĂLĂRAŞI0
12CARAŞ-SEVERIN0
13CLUJ1
14CONSTANŢA0
15COVASNA0
16DÂMBOVIŢA1
17DOLJ0
18GALAŢI0
19GIURGIU0
20GORJ0
21HARGHITA0
22HUNEDOARA0
23IALOMIŢA0
24IAŞI1
25ILFOV0
26MARAMUREŞ0
27MEHEDINŢI0
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI1
29MUREŞ0
30NEAMŢ0
31OLT0
32PRAHOVA1
33SĂLAJ3
34SATU MARE1
35SIBIU0
36SUCEAVA1
37TELEORMAN0
38TIMIŞ0
39TULCEA0
40VÂLCEA0
41VASLUI1
42VRANCEA0
 Total15

Până astăzi, 31.834 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 12.06.2021 (10:00) – 13.06.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 30 de decese (14 bărbați și 16 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Argeș, Bihor, Botoșani, Brăila, Constanța, Iași, Mehedinți, Olt și Municipiul București.

21 dintre aceste decese sunt anterioare intervalului mai sus menționat și au fost introduse în baza de date, la solicitarea Ministerului Sănătății, de către Direcțiile de Sănătate Publică din țară, în urma verificărilor efectuate.

Astfel, 1 deces s-a produs în luna octombrie 2020, 8 în noiembrie 2020, 4 în decembrie 2020, 1 în ianuarie 2021, 4 în martie 2021 și 3 în aprilie 2021, în județele Argeș, Bihor, Olt și Iași.

Dintre cele 30 de decese, 2 au fost înregistrate la categoria de vârstă 40-49 de ani, 5 la categoria 50-59 de ani, 5 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 10 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 8 decese la categoria de vârstă peste 80 ani.

Toate decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 1.172. Dintre acestea, 229 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 8.109.383 de teste RT-PCR și 1.283.203 teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 9.543 de teste RT-PCR (3.361 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 6.182 la cerere) și 6.311 teste rapide antigenice.

Related posts

Vicepreşedintele Societăţii Române de Epidemiologie SPULBERĂ temerile: Coronavirusul și-a REDUS rata de transmitere

Mădălina Staicu

Controale INUTILE: IPJ Timiș nu a mai amendat nici 10% din societățile amendate

Mădălina Staicu

La un pas de DEZASTRU: Un tren încărcat cu motorină, care circula pe ruta București – Timișoara a deraiat

Mădălina Staicu
Incarcare...
%d blogeri au apreciat: