Actualitate Administrație Featured

Decizie oficială – Consiliul Județean Timiș preia Castelul de la Banloc

Consiliul Județean Timiș preia Castelul de la Banloc – Este cea mai nouă decizie anunțată de șeful CJ Timiș, Alfred Simonis. Acesta transmitea, ieri, că din banii CJ Timiș va fi restaurată biserica din cadrul Muzeului Satului, care a ars în urmă cu câteva săptămâni. Acum, Simonis anunță că un nou obiectiv cultural este preluat de CJ Timiș.

Iată detaliile oferite de președintele CJ Timiș

Castelul de la Banloc trece în administrarea Consiliului Județean Timiș! Una dintre bijuteriile Timișului, Castelul de la Banloc, aflat azi în proprietatea Mitropoliei Banatului, trece în administrarea CJ Timiș. Este un loc care spune o poveste impresionantă cu regi și regine, dar un loc care s-a degradat teribil de-a lungul anilor. Din nefericire, astăzi găsim aici o paragină, însă una cu care avem un plan îndrăzneț: reabilităm castelul, îi redăm strălucirea de odinioară, punem în valoare tot ansamblul și îl includem în traseele turistice ale județului Timiș. Nu putem lăsa un astfel de loc să dispară. Facem totul pentru Timiș!”, a transmis Alfred Simonis, președintele CJT.

Anterior, castelul fusese dat în administrare către Mitropolia Banatului.

Related posts

Codul roșu de caniculă se menține în Banat: Temperaturile rămân la 38 de grade

Mădălina Staicu

CIRC PENIBIL Alegerile PNL Timișoara au fost ANULATE – paza cu bodyguarzi, susținători eliminați de pe liste

Mădălina Staicu

Ultimatumul care l-a scos din minți pe Lațcău: Nica cere stâlpii de la Dumbrăvița, de frică să nu piardă banii europeni

Mădălina Staicu
Incarcare...
%d blogeri au apreciat: