Canicula revine în Banat, acolo unde, în primele zile ale acestei săptămâni, sunt așteptate temperaturi care pot ajunge și la 39 de grade Celsius. Meteorologii au emis luni o avertizare Cod galben de instabilitate atmosferică pentru județe din Moldova, Muntenia și Dobrogea și o avertizare Cod galben de caniculă pentru județele din vestul țării.
În Crișana, Banat, vestul și sudul Olteniei, vremea va deveni caniculară, cu temperaturi maxime, luni, de 34-36 de grade, apoi de 37-39 de grade. Disconfortul termic va fi accentuat, iar indicele temperatură-umezeală (ITU) va depăși pragul critic de 80 de unități. Temperaturile minime se vor situa în general între 18 și 22 de grade. Avertizarea expiră miercuri.
