Actualitate Featured Sănătate

BREAKING NEWS 3.337 de cazuri noi, la doar 26.447 de teste PCR și 7.917 teste rapide antigenice/ SITUAȚIA infectărilor pe județe

Până astăzi, 24 februarie, pe teritoriul României, au fost confirmate 788.048 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 731.049 de pacienți au fost declarați vindecați. În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 3.337 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba15301762,05
2.Arad16989711,37
3.Argeș20967410,59
4.Bacău20049661,12
5.Bihor21067750,85
6.Bistrița-Năsăud8692320,79
7.Botoșani10800381,1
8.Brașov314851622,55
9.Brăila9716450,64
10.Buzău9461310,59
11.Caraș-Severin8228210,85
12.Călărași7550130,68
13.Cluj392752872,6
14.Constanța31625661,24
15.Covasna5880200,7
16.Dâmbovița17584531,09
17.Dolj191391081,39
18.Galați20115840,96
19.Giurgiu7702390,9
20.Gorj6663531,46
21.Harghita6169350,62
22.Hunedoara153141012,03
23.Ialomița8138250,81
24.Iași33206890,74
25.Ilfov308331522,47
26.Maramureș164731402,98
27.Mehedinți5965320,77
28.Mureș17801610,87
29.Neamț13776660,95
30.Olt11221340,72
31.Prahova27113710,67
32.Satu Mare9626661,73
33.Sălaj7849581,55
34.Sibiu19776871,52
35.Suceava20725751,16
36.Teleorman9732471,13
37.Timiș377253184,18
38.Tulcea6357130,66
39.Vaslui12746500,98
40.Vâlcea11717621,06
41.Vrancea8160470,52
42.Mun. București1274074892,34
43.Cazuri noi nealocate pe județe1831*-162 
TOTAL788.0483.337 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 710 persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA14
2ARAD35
3ARGEŞ17
4BACĂU16
5BIHOR6
6BISTRIŢA-NĂSĂUD3
7BOTOŞANI24
8BRAŞOV22
9BRĂILA7
10BUZĂU2
11CARAŞ-SEVERIN14
12CĂLĂRAŞI1
13CLUJ17
14CONSTANŢA51
15COVASNA7
16DÂMBOVIŢA8
17DOLJ9
18GALAŢI10
19GIURGIU10
20GORJ16
21HARGHITA5
22HUNEDOARA20
23IALOMIŢA6
24IAŞI23
25ILFOV20
26MARAMUREŞ18
27MEHEDINŢI3
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI81
29MUREŞ20
30NEAMŢ16
31OLT14
32PRAHOVA18
33SATU MARE21
34SĂLAJ14
35SIBIU20
36SUCEAVA28
37TELEORMAN26
38TIMIŞ36
39TULCEA3
40VASLUI4
41VÂLCEA6
42VRANCEA19
 Total710

Până astăzi, 20.086 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 23.02.2021 (10:00) – 24.02.2021 (10:00) au fost raportate 73 decese (41 bărbați și 32 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Arad, Bacău, Botoșani, Brașov, Brăila, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Galați, Gorj, Harghita, Hunedoara, Ialomița, Iași, Maramureș, Mureș, Neamț, Olt, Satu Mare, Sibiu, Suceava, Teleorman și Timiș.

Dintre acestea, 2 decese au fost înregistrate la categoria de vârstă 40-49 de ani, 6 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 22 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 20 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 23 decese la categoria de peste 80 de ani.

71 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar 2 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 7.542. Dintre acestea, 969 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 5.961.208 teste RT-PCR și 270.740 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 26.447 de teste RT-PCR (17.019 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 9.428 la cerere) și 7.917 teste rapide antigenice.

Related posts

SHOW Alfred Simonis s-a dezlănțuit la adresa lui Iohannis: Noi nu suntem o țară bananieră. Vrem guvern de uniune națională

Mădălina Staicu

Cu pietonalele PLINE de mașini, Robu SFIDEAZĂ realitatea: anunță că zona centrală e LIBERĂ de mașini

Mădălina Staicu

Încă o TRAGEDIE în România: PATRU oameni au murit la Matei Balș, în București, în urma unui incendiu

Mădălina Staicu
Incarcare...
%d blogeri au apreciat: