Dacă ați așteptat ca iarna să se termine pentru a vă putea bucura de primăvară, e bine să știți că… încă mai aveți de așteptat. Conform ANM, vremea se încălzește în următoarele două săptămâni, însă ploile își fac apariția.
În Banat, până spre finalul primei săptămâni, vremea se va încălzi semnificativ şi va deveni deosebit de caldă pentru această perioadă. Media regională a temperaturilor maxime va fi în creştere de la 11 la 16 grade, iar a celor minime de la zero la şase grade. Ulterior, până la sfârşitul intervalului, temperatura aerului va avea variaţii mai ales la valorile diurne. În medie, temperaturile maxime vor varia între 11 şi 16 grade, iar cele minime între 2 şi 5 grade, cu cele mai ridicate valori în jurul datei de 15 martie. Pe tot parcursul intervalului vor fi perioade cu precipitaţii, iar pe alocuri, mai ales prin acumulare, cantităţile de apă vor putea fi însemnate.
